top of page

NAILS STAMPING – STEMPLOWANIE PAZNOKCI – JAK ZACZĄĆ

  • Zdjęcie autora: Ella
    Ella
  • 17 lip 2019
  • 3 minut(y) czytania

Zaktualizowano: 19 sie 2022

Od jakiegoś czasu stosuję stemplowanie w moich stylizacjach paznokci. Jest to prosta i bardzo efektowna metoda, która daje efekty porównywalne z tymi z salonu kosmetycznego i urozmaica zwykłe malowanie paznokci. Tym samym, nie musisz być profesjonalną manicurzystką, nie musisz mieć grubego portfela aby cieszyć się pięknymi wzorami na paznokciach. Dzisiejszy wpis potraktujmy jako wstęp do tematu zdobienia paznokci, ponieważ chciałabym wprowadzić na blogu nową serię dotyczącą tego tematu.


Nails stamping – niezbędne akcesoria


W tym miejscu chcę zaznaczyć, że mamy do wyboru ogromną ilość opcji firm, które specjalizują się w temacie stemplowania. Uznałam, że opowiem o tych, które najbardziej lubię i tych sprawujących się najlepiej. Większość moich akcesoriów pochodzi z firmy Born Pretty, która sprzedaje swoje produkty w serwisie Aliexpress.



Do wykonania stempli potrzebujemy:


1. stempel

2. zdrapkę

3. lakier do stempli

4. top coat - lakier zabezpieczający

5. płytkę ze wzorami

6. zmywacz do paznokci lub aceton

7. taśmę klejącą lub rolkę do czyszczenia ubrań.


STEMPEL

Rodzaj stempla powinien być dopasowany do użytkownika oraz do lakieru. Najlepiej wybrać przeźroczysty stempel silikonowy, przez który będzie widać zarówno wzór jak i paznokieć. Taka konstrukcja ułatwia odbicie wzoru w pożądanym przez Ciebie miejscu, ponieważ dokładnie widzisz stemplowaną powierzchnię. Twardość stempla też ma znaczenie. Niektóre lakiery lepiej współpracują ze stemplami lepkimi w dotyku niż gumowo / plastikowymi. Dobór twardości jest też związany poniekąd z płytkami (im głębszy grawer, tym więcej lakieru przenosi się na stempel lepki). Warto mieć zatem kilka twardości, które będzie można dopasować do lakieru, płytki i naszych oczekiwań względem detali wzoru.




ZDRAPKA

Można kupić plastikowe lub metalowe zdrapki, które są często dodawane przy zakupie stempla. Element, którym zdejmujemy nadmiar lakieru z płytek oraz rozciągamy lakier po wzorze tak, aby wszedł we wszystkie otworki płytki. Osobiście uważam, że element ten można zastąpić starą kartą bankomatową lub lojalnościową jakiegoś sklepu. Nie polecam metalowych zdrapek, ponieważ mogą rysować płytki.


LAKIER DO STEMPLI

Lakier do stempli musi być dobrze napigmentowany i nieco bardziej lepki niż zwykły lakier do paznokci. Nie każdy lakier nadaje się do stemplowania. Przed zakupem specjalistycznego lakieru warto przetestować nasze zapasy i zobaczyć jaki efekt możemy nimi uzyskać. Z doświadczenia wiem, że niektóre lakiery Golden Rose, Sally Hansen oraz Wet n Wild nadają się do stemplowania. Aby mieć jednak pewność, że nasze zdobienie będzie idealne warto zakupić profesjonalny lakier marki Konad, Born Pretty lub Colour Alike. Lakiery te są dostępne w wielu kolorach, ale na początek najlepiej wybrać uniwersalne kolory, czyli biały i czarny.



TOP COAT

Lakier zabezpieczający ma za zadanie ochronić nasze zdobienie przed zniszczeniami mechanicznymi. Nie wszystkie lakiery nawierzchniowe nadają się do tego celu. Niektóre top coaty zaciągają lakier stempla i psują cały efekt zdobienia. Moim zdaniem najlepsze są te na bazie wodnej, np. z Essence lub top coaty dedykowane do stemplowania, np. BornPretty.



PŁYTKI ZE WZORAMI

Ilość wzorów jakie mamy do wyboru przyprawia o zawrót głowy i utrudnia podjęcie racjonalnej decyzji. Blaszki mamy w różnych rozmiarach, kształtach i kategoriach tematycznych. Wzory mogą być pojedyncze, złożone, małe lub duże. Za jednym zamachem możemy pokryć wzorem cały paznokieć lub skupiać się na precyzyjnym dopasowaniu małych elementów. Każdy znajdzie coś dla siebie – kwiaty, zwierzątka, wzory geometryczne, napisy, wzory świąteczne itp. Wybierając płytkę zwróćcie jednak uwagę na jej jakość, czyli na grawerowanie. Głębokość kanalików decyduje często o jakości wzoru. Im głębsze tym więcej lakieru będzie przenoszone podczas stemplowania. Efekt będzie zależał także od doboru lakieru i twardości stempla. Czasami zdarza się, że dobranie tych wszystkich elementów jest czasochłonne, ponieważ wymaga wielu prób.




ZMYWACZ DO PAZNOKCI

Niezbędny element podczas stemplowania do oczyszczania płytek z resztek lakieru po stemplowaniu. UWAGA: NIE CZYŚCIMY NIM STEMPLA!!! Niektóre stemple są odporne na takie czyszczenie, ale musi to być określone przez producenta. W większości przypadków kontakt silikonu z takim środkiem kończy się zniszczeniem stempla – silikon robi się twardy, mętnieje, rozrywa się albo rozpuszcza. Pamiętajmy o tym, że zmywacz nie może mieć w swoim składzie olejków, które będą zostawiać tłuste smugi na płytkach. Osobiście uważam, że najlepiej do czyszczenia płytek nadaje się czysty aceton oraz niepylące płatki kosmetyczne. Pamiętaj, że po umyciu płytki nie dotykamy jej palcami. Każde zabrudzenie, tłuszcz czy kurz z wacika będzie wpływał na precyzję i szczegóły zdobienia.


TAŚMA KLEJĄCA

Do usuwania resztek lub nieudanego wzoru ze stempla oraz zabrudzeń typu kłaki i kurz. Dobrze mieć ją pod ręką, gdy chcemy usunąć fragment wzoru. Niektóre nadają się także do usunięcia nieudanego stempla z paznokcia – wystarczy kilka razy szybko dotknąć powierzchni a taśma zbierze cieniutka warstwę lakieru do stempli bez uszczerbku dla lakieru bazowego na naszych paznokciach.



Comments


bottom of page